Ako vznikol TRX systém alebo história závesného tréningu

Prvky modernej cvičebnej filozofie známej ako závesný tréning existujú v rôznych formách už stovky rokov. Metodicky presné záťažové cvičenie sa vykonávalo v rímskych légiách a starovekí čínski akrobati boli prví známi majstri gymnastiky.

História závesného tréningu

Bojové jednotky z 19. storočia a prví horolezci z celého sveta rozvinuli rad lezeckých cvičebných aktivít s lanami pre nácvik a prípravu na ťažké boje a horské expedície. Bezpochyby gymnasti a technickí lezci po skalách sa stali majstrami modernej doby v záťažovom cvičení na žinenkách a rôznych závesných nástrojoch.

Závesný tréning veľa vďačí tomu, čo sme sa naučili zo skúseností tých, ktorí prišli pred nami. Generácie akrobatov, gymnastov a horolezcov využívali svoju vlastnú telesnú hmotnosť ako podporu pri zavesení na kruhoch, hrazdách a lanách. Týmto tréningom získavali značnú silu a perfektne vypracovanú postavu, ktorá je charakteristická pre týchto športovcov.

TRX systém - historie
Starovekí čínski akrobati boli prví známi majstri gymnastiky

Ako vzniklo TRX?

Vynálezcom TRX závesného cvičenia, tak ako ho poznáme v súčasnosti, je Randy Hetrick.

Randy HetrickVynálezca TRX tréningu Randy Hetrick • foto: wwww.cansurvive.co.kr

Po ukončení štúdia v odbore histórie na University of Southern California v roku 1987, strávil Randy Hetrick štrnásť rokov ako veliteľ „Navy komanda“ po celom svete.

Jeho kariéra vyvrcholila operačným veliteľom elitných SEAL jednotiek, kde začal so svojimi kolegami hľadať spôsob, ako sa udržať vo fyzickej kondícii aj počas náročných misií.

TRX cviky – Ako za 30 minút posilniť celé telo a zlepšiť fyzičku

Okolnosti týchto misií často SEAL zaviedli na miesta bez tradičného cvičebného vybavenia a s veľmi obmedzeným priestorom na cvičenie.

TRX popruhy

Vojenský TRX tréning • foto: TRX FORCE Google Plus

Keďže trávili väčšinu času na lodiach alebo v ponorkách, boli nútení trénovať na malých priestoroch s obmedzenou možnosťou cvičebných nástrojov. Začínalo sa s niekoľkými padákovými popruhmi ručne spojenými spolu s gumovými nástrojmi na opravu lodí.

V krátkej dobe položili základy cvičenia, ktoré objavilo úplne nové a originálne kategórie funkčného cvičenia.

Závesný tréning

V roku 2001 Randy ukončil vojenskú službu a bol prijatý na Stanford University Graduate School of Business, kde získal titul MBA. Počas štúdia trénoval, pokračoval v štúdiu Jiu-Jitsu a v zdokonaľovaní TRX.

Do konečnej podoby súčasného TRX závesného tréningu Randy premietol skúsenosti z tréningu SEAL tímu, bojového umenia a tréningu elitných športovcov.

Počiatočné pozitívne prijatie cvičenia zo strany veliteľov pre špeciálne operácie aj elitných atlétov, inšpirovalo k založeniu spoločnosti Fitness Anywhere, Inc.

Spoločnosť ponúkla inovované tréningové zariadenia pre záťažové cvičenia a špeciálne cvičebné programy, ktoré sa zameriavajú na ľudské telo ako na integrovaný systém.

TRX training center

TRX: Total-Body Resistance Exercise Suspension Training
(Závesný tréning pre zaťaženie celého tela)

Spoločnosť priniesla na trh nový pohľad na fitness cvičenie a TRX systém sa rýchlo rozšíril do tréningových telocviční profesionálnych športových tímov ako National Football League (Národná futbalová liga), National Basketball Association (Národná basketbalová asociácia) alebo NHL (Národná hokejová liga).

Závesné cvičenie sa čoskoro stalo základným kameňom cvičebných programov stovky profesionálnych športovcov vo futbale, baseballe, basketbale, hokeji, bojových športoch, triatlone, golfe, tenise, lyžovaní, snowboarde, plávaní, surfovaní, motokrose a vlastne v každom druhom športovom úsilí, ktoré si môžete predstaviť.

Desiatky atletických programov a stredných škôl po celých Spojených štátoch si už zapísalo TRX na svoj zoznam ako základ svojho posilňovacieho a pravidelného kondičného cvičenia.

Randy Hetrick – TRX Get With The Movement™

Najlepšie TRX cviky na prsné svaly a celkový rozvoj hrudníka