TRX cviky – Ako za 30 minút posilniť celé telo a zlepšiť fyzičku

Je možné za 30 minút precvičiť svaly celého tela a výrazne zvýšiť svoju fyzickú kondíciu? Na TRX áno! Vyskúšajte tréningový plán, ktorý vám pomôže posilniť celé telo v mnohých rovinách. A navyše vás to bude baviť.

TRX závesný tréning si získava neustále väčšiu obľubu. Návštevníci fitnescentier, wellness a posilňovní, ktorí hľadajú niečo nové vo svete fitness, prejavujú čoraz väčší záujem vyskúšať si toto revolučné náradie.

Vzhľadom k tomu, že je možné neustále upravovať záťaž nastavením polohy tela, je cvičenie bezpečné a efektívne aj pre ľudí s rôznou úrovňou telesnej kondície. Aj vrcholoví športovci vnímajú cvičenie na TRX veľmi pozitívne a s rešpektom.

Veľmi rýchlo pochopili, že vďaka TRX rozvíjajú vytrvalostnú silu pomocou funkčných pohybov a dynamických polôh, nie len v stoji, sede alebo ľahu ako u tradičných izolovaných cvičení.

TRX ponúka rad intenzívnych pohybov na precvičenie brušných svalov, svalov chrbta, ramien, hrudníka a nôh. TRX tréning precvičuje stále celé telo.

30 minútový univerzálny tréning

Pripravení? Ideme na to. V tréningovej rutine uvedenej nižšie, posilníte celé telo v mnohých rovinách pohybu pomocou vysoko integrovaných pohybov.

Intenzitu u každého cviku môžete modifikovať výberom postavenia, voľbou uhlov a postupov pri cvičení.

cviky na chrbát

U začiatočníkov odporúčame zvolenie menších uhlov. Môžete tiež predlžovať pracovné intervaly, skracovať odpočinkové intervaly alebo zvyšovať nároky na kardiovaskulárny systém.

Cyklus zobrazený nižšie trvá približne 30 minút a je rozdelený na 3 kolá. Opakujte každé kolo tréningu 2x pred prechodom na ďalšie.

Začíname

Pred akoukoľvek fyzickou aktivitou je potrebné sa dostatočne rozcvičiť. Rozcvička slúži k adaptácii celého tela na fyzickú záťaž a náročnejší výkon. Rozcvičke sa tiež hovorí anglicky warm-up, čo znamená aj zahrievanie alebo zahriatie.

Ide o to, vyprodukovať v tele a vo svaloch teplo. Táto fáza je nevyhnutnou súčasťou každého tréningu. Lepšia pružnosť a pohyblivosť tela môže pomôcť znížiť riziko zranenia. Dnešný trend dynamického pretiahnutia je snahou robiť všetky cviky v pohybe, namiesto jednoduchého statického preťahovania.

Ak si neviete rady, máme pre vás TIP na rýchle a účinné rozcvičenie pomocou TRX.

Prvé kolo

trx low row 10 opakovaní 15 sekúnd odpočinok
trx-low-row
trx chest press 10 opakovaní 15 sekúnd odpočinok
trx-chest-press
trx biceps curl 10 opakovaní 15 sekúnd odpočinok
trx-biceps-curl
trx triceps press 10 opakovaní 15 sekúnd odpočinok
trx-triceps-press
trx power pull 5 opakovaní na každú stranu 1 minúta odpočinok
trx-power-pull

opakovať kolo

Druhé kolo

TRX SPRINTER START 5 opakovaní na každú stranu 15 sekúnd odpočinok
trx-sprinter-start
TRX HAMSTRING CURL 10 opakovaní 15 sekúnd odpočinok
trx-hamstring-curl
TRX LUNGE 5 opakovaní na každú stranu 15 sekúnd odpočinok
trx-lunge
TRX HIP PRESS 10 opakovaní 15 sekúnd odpočinok
trx-hip-press
TRX CROSSING BALANCE LUNGE 5 opakovaní na každú stranu 1 minúta odpočinok
trx-crossing-balance

opakovať kolo

Tretie kolo

TRX STANDING ROLLOUT 10 opakovaní 15 sekúnd odpočinok
trx-standing-rollout
TRX HIP DROP 5 na každú stranu 15 sekúnd odpočinok
trx-hip-drop
TRX MOUNTAIN CLIMBER 10 opakovaní 15 sekúnd odpočinok
TRX Mountain
TRX HAMSTRING RUNNER 10 opakovaní 15 sekúnd odpočinok
trx-hamstring-runner
TRX ATOMIC PUSH-UP 10 opakovaní 1 minúta odpočinok
trx-atomic-push-ups

opakovať kolo

Strečing

Po dokončení tréningu nezabudnite na strečing precvičených partií. U strečingu môžeme využiť rovnako ako u rozcvičky samotné TRX. V každej polohe zotrvávame až do mierneho nepohodlia, približne 30 až 60 sekúnd. Pohybujeme sa v rámci každého preťahovacieho cviku podľa toho, aké robíme pokroky.

Záver

Tento tréning je vhodný pre TRX začiatočníkov aj pokročilých cvičencov. Jednotlivé cviky sú poskladané tak, aby došlo k precvičeniu celého tela. Jedná sa o univerzálny TRX tréning, ktorý môžete cvičiť doma, vo fitku alebo na cestách.

Pre úplných začiatočníkov odporúčame absolvovať minimálne 5 lekcií s profesionálnym trénerom. Naučíte sa tak bezpečne nastaviť a ukotviť TRX, správne dýchať a zoznámite sa s efektívnymi princípmi závesného systému.

Cvičenie na TRX je novými cvičencami hodnotené ako náročné, ale je veľmi obľúbené, vnímajú ho pozitívne a vracajú sa k ďalším tréningovým hodinám.

Prajeme veľa šťastia pri cvičení a budeme radi, keď sa na náš Blog alebo Facebook budete tiež radi vracať.

Čo to je funkčný tréning a ako mi pomôže?