Najlepší cvik na brucho je sklapovačka? Tak určite!

Čím ďalej častejšie diskutovaná téma, o ktorej sa vedú veľké spory.

Každý, kto sa niekedy zúčastnil nejakého cvičenia, si určite vypočul veľa rád a tipov, ktorý cvik na brucho je ten „top“.

Po ktorom bude mať tie najväčšie buchty na bruchu, u ktorého najviac páli tuky atď …

A každý má obľúbený aspoň jeden cvik, ktorým trápi svoje brucho.


Ako sa hovorí – sto ľudí, sto chutí

  1. Naozaj ale potrebujeme pálenie brušných svalov alebo „pekáč buchiet“?
  2. Je prednejší vzhľad pred funkčnosťou brušných svalov?

Ak ste na obe otázky odpovedali „NIE“, tento článok je práve pre vás.  Zostavil som rebríček 10 cvikov na brucho. S využitím TRX alebo bez neho. Podľa toho, ako to vidím ja.

Nikomu nenútim, že môj názor je jediný správny, ale niektorých z vás to možno inšpiruje ku zmene v tréningu alebo v myslení o tom, ako cvičiť.

10. TRX Sit-up

Klasika ešte z čias, keď sa pri sed-ľahu priehlavky dávali pod rebriny. Okrem toho, že cvik málokto technicky a silovo zvládne, je takmer k ničomu. V absolútnej väčšine pri jeho cvičení zapojíme svaly dolných končatín, brucho tak rovnako neprecvičíme.

A keď už áno, koľkokrát v živote tento pohyb využijete?

9. TRX Leg raise

Podobne ako u predchádzajúceho cviku je tento cvik pomerne dosť silovo náročný na jeho perfektné zvládnutie a vo veľkej miere sa zapájajú ohýbače bedier. Ak však dokážete udržať bedrovú chrbticu a zároveň aj panvu v správnej polohe, s chuťou ho cvičte.

8. Rotácie s medicinbalom v sede

Rotácie s medicinbalom

Veľmi rozšírený a obľúbený cvik. Na precvičenie šikmých brušných svalov je to bez diskusie veľmi vhodný cvik. Avšak len za predpokladu, že sme na neho technicky a silovo pripravení.

Ak na neho nemáme dostatočne silné brucho, preťažíme bedrovú časť chrbtice a nadmerne aktivujeme priamy sval stehenný spoločne s ohýbačom bedier, čo pri cvičení brucha určite nechceme.

7. Plank

TRX Plank

Na pohľad veľmi jednoduchý cvik, ale opak je pravdou. Či už na predlaktiach (podpor) alebo na dlaniach (vzpor), ak si nie ste istí jeho vykonaním, nechajte si poradiť od trénera. Až po zvládnutí tejto základnej „dosky“ môžete prejsť k ďalším cvikom.

6. TRX Crunch

Vychádza zo zvládnutia predchádzajúceho cviku. Pri cvičení na TRX ide o takú „klasiku“, ktorou nič nepokazíte a pomerne dobre precvičíte celú abdominálnu oblasť.

5. TRX Pike

TRX Pike

Podobne ako u predchádzajúceho cviku. U pike-u navyše zapojíme aj svaly z oblasti ramenného pletenca. Výborné cvičenie pre gymnastov, pri nácviku stoji na rukách.

4. TRX Side plank with rotation

Úžasný, ale nesmierne náročný cvik na precvičenie šikmých brušných svalov a rotátorov chrbtice. Ak si na neho trúfate a zvládnete ho, s chuťou do neho!

3. TRX Pendulum

Ďalší z radu výborných TRX cvikov na posilnenie jadra tela. Vďaka zastaveniu v základnej pozícii po predchádzajúcom pohybe do strany sme nútení aktivovať hlboké stabilizačné svaly a tým precvičíte aj tie svaly, ktoré sú v posilňovni často zabúdané.

2. Vznosy na hrazde

Jeden z najúčinnejších cvikov na posilnenie brušných svalov. Kladie nároky nielen na silu brušných svalov, ale aj na zdatnosť a flexibilitu horných aj dolných končatín. Kto správne cvičí vznosy na hrazde, môže povedať, že vie cvičiť.

1. TRX Standing roll out

Pre mňa absolútny víťaz zo všetkých cvikov na brušné svalstvo. Pri správnom prevedení nielen, že zapojíme takmer všetkých 32 svalov, ktoré sa podieľajú na funkcii nášho jadra (core), ale precvičíme aj prsné svalstvo a ak zvládneme cvičiť vo veľkom uhle, získame tým pevné a hlavne funkčné brucho.

Ďalšia možnosť, ako efektívne posilniť brucho a celý stred tela sú unilaterálne cviky, o tých ale zase nabudúce.

Závěr

Pamätajte! U posilňovania (nielen) brucha nie je dôležitá kvantita, ale KVALITA!

5 tipov, ako cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek

Aleš Trubiroha

Autor tréningu: Mgr. Aleš Trubiroha
Je absolventom Fakulty športových štúdií v Brne. TRX a trénovaniu sa venuje 4 roky. Momentálne pôsobí ako osobný tréner v AZ fitness Brno a ako kondičný tréner beachvolejbalistov v klube Sokol Brno 1. V prípade akýchkoľvek otázok ku tréningu ho neváhajte kontaktovať.